reklama

Majú lekári nárok na väčšie platy?

Štrajk lekárov za vyšie platy sa može zdať z pohľadu väčšinovej spoločnosti ako neopodstatnený, politicky motivovaný. Pred poslednými voľbami bol súčasť politickej reklamnej kampane. Narušuje predstavu o lekárstve ako o poslaní, ktorú sa mu snažia vtlačiť niektorí moralisti či politici. Bulvárom neustále propagované zlyhania lekárov, dokázané úplatkárstvo či všeobecná predstava o korupčnom správaní ľudí v bielom neprispieva ku akceptácii tejto požiadavky. Máme nárok na vyššie platy?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)

Skôr ako si odpoviem na túto otázku, vrátim sa ku dejinným udalostiam konca 20 storočia. Napriek ekonomickým a filozofickým predpokladom o dlhodobom neudržaní komunistickej diktatúry v oblasti východnej europy a SSSR bola hlavnou politickou líniou 70 rokov na západe politika realizmu so svojim hlavným predstaviteľom Henry Kissingerom.  Presadzoval myšlienku, že ľudia na východe akceptovali život v neslobode výmenou za sociálne istoty. Americkým prezidentom odporúčal spoluprácu so SSSR s akceptáciou porušovania ľudských práv s nezasahovaním do vnútorných záležitostí za železnou oponou. Potom Gorbačov spustil „glasnosť“ a impérium sa medzi rokmi 1986 až 1991 kompletne zrútilo. Prečo ľudia odmietly totalitu? Prečo sme neakaceptovali socialne výhody, rovnosť a vedúcu úlohu proletariátu? Nemyslím si, že pocit neslobody bol hlavnou hnacou silou. Jedným z hlavných nedostatkou socializmu bola neschopnosť uspokojiť konzumné potreby človeka-proletára. Súdruhovania sľubovali komuniznus, v princípe ideálnu konzumnú spoločnosť, kde si zoberie každý to čo potrebuje. Ako vieme, neuspeli, ananásy na Marse nevyrástli. Neustále nás prirovnávali ku kapitalizmu a tvrdili nám ako sa máme dobre. Socialistický človek im však neveril. Jednoduchým sedliackym porovnávaním, ked stával v dlhých radách na všetko, pochopil, že tí hore nemajú pravdu. Socialistický človek si zvykol na májové sprievody, hlúposti v správach a nad niekoľkými disidentmi si poklepal na čele. Ale neodpustil, že si nemohol kupiť rifle alebo auto aké chcel. Ako socialistický človek vedel o rifliach? Napriek všetkemu sa ich existencia v neďalekej západnej európe nedala zatajiť. Erich Honecker niekoľko mesiacov pred pádom Berlínského múru povedal, že občan NDR žije niekoľkokrát lepším životom ako nemec v prvej polovici 20 st. Bola to pravda. Občan NDR však svoj život porovnával s ekonomickym životom občana NSR. Aj preto Berlinský múr padol.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Slovenský lekár porovnáva svoje postavenie v spoločnosti podľa postavenia nemecného lekára. Je to legitímne, ako bola legitímna snaha slovenskej spoločnosti stať sa súčasťou sveta liberálnej demokracie a ukončiť totalitný socialistický experiment. Prečo potom odopierať časti spoločnosti postavenie, ktoré vídame na západe? Nikto nepochybuje, že spoločenské uznanie nemeckého či francúzskeho lekára je vyššie ako slovenského. Ide o uznanie v zmysle Hegelovskej filozofie. Každý človek prahne po uznaní od iného človeka a tým potvrdením vlastného človečenstva. Nie sme uznávaní dnešnou spoločnosťou, nehovoriac už o samotných ministroch zdravotníctva. Prečo je to tak? Ako možno dosiahnuť uznanie ? Ako možno uspokojiť túto bazálnu ľudskú potrebu? Jednoduchým zdrojom uznania je v dnešnej spoločnosti hmotný majetok. Zhromaždenie istého množstva fyzicky hodnotných vecí umožnuje prezentovať samého seba ako úspešného a dožadovať sa spoločenského uznania. Ako sa ma ale lekár dostať k peniazom? Sú tri spôsoby. Plat zamestnanca v bežnej nemocnici, zárobok v súkromnom zdravotníckom sektore, odchod do zahraničia a úplatok. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak by sme akceptovali myšlienku nároku slovenského lekára na vyšší plat, otázka je z akých peňazí tento plat pochádza. Nejde o priame platby zo štátneho rozpočtu. Ide o peniaze, ktoré boli vyplatené zdravotnou poisťovňou za výkony v štátom garantovanom systéme zdravotnej strarostlivosti. Tieto platby su paušálne a tento fakt považujem za najväčší problem zdravotníctva. Napriek zmenám v celej spoločnosti a ekonomizácii vstupov do zdravotnej starostlivosti, za starostlivosť o pacienta dostaneme jednotnú platbu bez ohľadu na kvalitu tejto starostlivosti. Neustále mi to pripomína obal zo žuvačky Pedro. Pamätnici si spomenú na veľku jednotku s pomlčkou a písmenkami Kčs. Pedro stálo vždy a neustále jednu korunu bez ohľadu na výsledok päťročnice, či ceny ropy. Štát nám hovorí, že si našu prácu neváží, lebo bez ohľadu na výkon dostaneme  rovnako zapletené. Hovorí nám, ste nič, ste masa s titulom pred menom a ja Štát vám budem platiť rovnako, len z dôvodu vlastníctva tohto titulu. Platiť rovnako málo. Vlastný štát nás oberá o základnu potrebu, o pocit uznania za dobre vykonanú prácu. Keď ministerstvo zdvihne platy v niekoľkých nemocniciach, aj to nepriamo odporúčaním pre manažment, nič nevyrieši. Stále nás bude úrážať svojimi paušálnymi platbami a zvýší zadĺženosť nemocnic, ktoré platy napriek nedostatku zdrojou a svojej neefektívnosti upravia. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšia možnosť zarobiť si v súkromnom sektore je znemožnená bezplatnosťou zdravotníctva a t.č. aj socialistickým smerovaním smeru. Môžme aj emigrovať. 

Zostávaju úplatky. Neobhajujem ich. Pokladám ich za hlavnú prekážku odborného rastu nášho zdravotníctva. Ale svojou podstatou spĺňajú základne potreby človeka. Umožnujú ekonomicky bohatnúť a niekedy sú prejavom uznania zo strany iného človeka. Úplatok v zdravotníctve vo forme poďakovania pacienta svojmu lekárovi je prejavom zakladnej ľudskej črty na ktorej vyrástla celá liberálna západná spoločnosť. Za výkon dostávam odmenu a uznanie inou ľudskou osobou, pomocou odmeny splním svoje ekonomicke a emočné potreby. Definícia kapitalizmu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Úplatky zmiznu pokiaľ si pacient uctí lekára zaplatením za jeho starostlivosť oficiálnou platbou a keď štát bude platiť za skutočné lekárom podávané výkony. Lekár sa dostane k väčším príjmom, kvalita zdravotnej starostlivosti sa prudko zvýši. K tomuto cieľu je jasne definovaná cesta. Stačí sa po nej vybrať. Ale na prvý krok je potrebná odvaha, ktorá sa vyskytuje v dejinách tak zriedkavo. Je potrebne vsadiť do boja vlastný politický život. A v súčastnej slovenskej politike sa táto entita nenachádza. 

Branislav Barla

Branislav Barla

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

akékoľvek predstavenie by bolo subjektívne, ale robím veľa pravopysnich chíb Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu