Nespavé noci

Autor: Branislav Barla | 19.11.2011 o 23:05 | (upravené 20.11.2011 o 0:17) Karma článku: 4,67 | Prečítané:  969x

Poznáte dobrých chirurgov? Alebo chirurgov?  Spýtajte sa ich na ich nespavosť pred a po operácii. Možno sa niečo o nich dozviete.

Pamätám si to presne,  lebo je to len 5 alebo 7 rokov, možno aj 8, keď mi môj starší kolega povedal o nespavosti. Trápila ho niekoľko dní pred veľmi ťažkou operáciou.  Prekvapilo ma to, keďže kolega mal za sebou asi 2000 obdobných aj keď možno jednoduchších operácii. Operácia dopadla dobre. Pred týždňom, a to si pamätám veľmi presne, mi iný kolega povedal o jeho nespavosti po operácii. Tá operácia sa nevydarila úplne ideálne. 

Strávil som jednu nespavú noc v dumkách o nespavosti chirurga. Vymyslel som triedenie,  ba neskromne by som to nazval schéma:

Chirurg nespí pred operáciou. Uvedomuje si závažnosť výkonu a svoju omylnosť. Možno ide tu operáciu robiť po prvý krát v živote, možno ju už robil, ale táto je zvlášť ťažká. Zvažuje riziká, má pocit zodpovednosti. Má strach. Ó áno, boji sa. O pacienta, o svoju reputáciu.  Ale po operácii spí spánkom sladkým. Dobrá vec sa podarila.

Chirurg nespí po operácii. Ma pocit zlyhania. Nešlo všetko ako by malo. Chybil. Podcenil. Nie úmyselne,  to len drobné  záhyby na látke vesmíru sformovali sled udalosti do niečoho nechceného. Možno si zoberie ponaučenie,  možno sa už k tejto operácii nevráti.  A možno v sebe zahubí výčitky a bude pokračovať v nabratom kurze.  Ďalšie prebdené noci sú zaručené.

Chirurg nevie čo je to prebdená noc. Majster sveta. Všade bol, všetko videl, prečítal všetky dôležite články, absolvoval stáže v zahraničí. Nič sa mu nemôže stať. Ak neúspech sa zračí z tváre pacienta, jeho sa nedotýka. Stále vpred, istým krokom kráča za ďalšími úspechmi. Len niekoľko psychicky labilných jedincov, nespokojných z jeho prácou, mu kazia 100% štatistiky.

Táto schéma je v bežnom živote podrobená nekonečnému virvaru nepredvídateľnosti. Prvá skupina  sa  miesi z druhou.  Chirurg z tretej skupiny sa občas presúva vekom do druhej  a v lepšom prípade do prvej skupiny.  Jedno viem ale isto. Ak chirurg nespí dobre pred ani po operácii, nech rýchlo prejde na patológiu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Deti dospievajú neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť. Ľudstvo si to môže dovoliť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?